Шевченківський район. КЗО НВК № 99

  


Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання


PISA -2018

 
 

Опубліковано посібник «PISA: математична грамотність»

Фахівцями Українського центру оцінювання якості освіти підготований посібник «PISA: математична грамотність». Видання призначене для учителів, учених-педагогів, методистів, авторів підручників і навчальних посібників із математики, фахівців у галузі освітніх вимірювань.

Видання містить теоретичні і методологічні положення рамкового документа міжнародного порівняльного дослідження PISA для оцінювання математичної грамотності 15-річних осіб.

У посібнику висвітлено засадничі ідеї оцінювання математичної грамотності, які покладено в основу дослідження PISA.

Також у виданні викладені оприлюднені ОЕСР завдання з математичної грамотності, їхні характеристики, а також критерії оцінювання.

В УЦОЯО зазначають, що ці завдання можуть бути використані вчителями в процесі формування математичної компетентності учнів або студентів.

ПОСІБНИК «PISA: МАТЕМАТИЧНА ГРАМОТНІСТЬ»

В УЦОЯО підготували посібник про дослідження PISA

Фахівцями Українського центру оцінювання якості освіти підготовлений до видання посібник «PISA: природничо-наукова грамотність».

Видання містить резюме найважливіших теоретичних і методологічних положень рамкового документа міжнародного порівняльного дослідження PISA для оцінювання природничо-наукової грамотності 15-річних осіб.

Посібник доповнено завданнями, що були використані в дослідженнях попередніх циклів PISA і в яких реалізовано викладені в рамковому документі теоретичні положення щодо сутності природничо-наукової грамотності й засад її вимірювання.

Також посібник містить окремий розділ із завданнями й характеристиками стосовно їх оцінювання, а також розділ із завданнями, що можуть бути використані вчителями в шкільній практиці.

Видання призначене для широкого кола освітян – учителів, учених-педагогів, методистів, авторів підручників і навчальних посібників із природничо-наукових дисциплін, фахівців у галузі освітніх вимірювань, а також для учнів і студентів закладів середньої загальної освіти.

ЕЛЕКТРОННА ВЕРСІЯ ПОСІБНИКА

 

 

 

У 2018 році Україна вперше візьме участь у Програмі міжнародного оцінювання учнів (PISA). Оцінювання відбудеться в школах, які вибере партнер тестування Westat, з 16 квітня по 26 травня. Завдання, які потрібно буде виконати учням цього року, тримають у секреті. Але можна ознайомитися з тестами попередніх років. Ось деякі з типових завдань. Майте на увазі, що вони доволі великі за обсягом, отож, щоб відкрити повний текст завдання — клікайте його назву на початку опису.

 

 

dovidka

Дослідження PISA проходить кожні три роки, починаючи з 2000-го. У тестуванні беруть участь 15-річні учні, які навчаються не нижче, ніж у сьомому класі.

Мета — визначити, наскільки учень зможе використовувати шкільні знання та вміння в умовах можливих життєвих труднощів і викликів.

Раніше перевірка стосувалася трьох здібностей: до читання, математики і природничих наук. У 2018 році до них також долучать здатність до глобальної компетентності.

В Україні глобальну компетентність досліджувати не будуть. Цей блок доступний тільки країнам, які проходять комп’ютерне тестування, а в Україні воно буде на папері.

Дослідження зосереджені не на перевірці знань програмного матеріалу, а на тому, чи усвідомлюють діти загальні принципи та ідеї наукової теорії. А також наскільки вони здатні використовувати отримані в школі знання і вміння в реальних життєвих ситуаціях.

 

 

Читання

 

 

 

 

У чому суть?

 

 

Учні отримують невеличкий текст (близько 2,5 тис. знаків), у якому описано реалістичну ситуацію, що відбувається на одній з комерційних фірм. Ідеться про добровільну імунізації проти грипу для співробітників.

 

 

У тексті пояснюють, що це за хвороба, як правильно вести профілактику, кому потрібно пройти імунізацію, а кому вона протипоказана.

 

 

Далі учням пропонують кілька завдань за змістом тексту, які б показали, наскільки добре школярі зрозуміли прочитане.

 

 

Які завдання?

 

 

Після тексту йдуть п’ять завдань — тестових і описових.

 

 

У тестових потрібно, наприклад, відповісти, які з перелічених послуг пропонує організація для своїх співробітників.

 

 

В іншому завданні просять визначити стиль тексту. Чи вдалося зробити його доброзичливим і заохочувальним. Учнів просять додатково пояснити, чому вони дійшли такого висновку. При цьому потрібно посилатися на деталі тексту, малюнки, його оформлення тощо.

 

 

Ще одне завдання — подумати, чи не обманює людей конкретний фрагмент тексту, і аргументовано пояснити свою позицію.

 

 

Також для учнів описують невеликі ситуації з життя співробітників фірми і запитують, чи потрібно їм звернутися за консультацією з приводу імунізації до фахівця.

 

 

У чому суть?

 

 

Учні отримують досить об’ємне (трохи більше, ніж 6 тис. знаків) художнє оповідання під назвою «Подарунок». Його потрібно прочитати, щоб відповісти на запитання до змісту.

 

 

Які завдання?

 

 

Учням пропонують виконати сім завдань.

 

 

Наприклад, відповісти, у якій ситуації опинилася героїня на початку оповідання: потрібно обрати з кількох варіантів відповіді. Також необхідно інтерпретувати одну з цитат головної героїні, теж обравши один з варіантів.

 

 

Завдання не лише тестові. Наприклад, школярів просять аргументовано пояснити, чи є останнє речення оповідання доречною кінцівкою для нього.

 

 

Ще один тип завдань — прочитати діалог двох людей, які обговорюють це оповідання, і навести факти з тексту, що могли б підтвердити думку учасників дискусії.

 

 

Математика

 

 

У чому суть?

 

 

Учням пропонують прочитати текст про хлопчика Миколу, у якого є флешка на 1 GB. До тексту додають діаграму, на якій показано, як заповнена флешка: 650 MB музики, 198 MB фото і 152 MB вільного місця.

 

 

Які завдання?

 

 

Школярам пропонують виконати два завдання.

 

 

В умовах сказано, що Микола хоче скинути на флешку папку з фотографіями (350 MB), але не хоче видаляти ті, які там вже є. Замість цього він згоден видалити кілька музичних альбомів. Надано їх перелік із зазначенням обсягу.

 

 

Учням потрібно вибрати два альбоми, які необхідно видалити Миколі, щоб скинути на флешку нові фотографії.

 

 

Далі умови змінюються: протягом кількох тижнів Микола видаляє деякі фотографії і музику, а також додає нові (показано поточний стан пам’яті флешки). Брат дарує йому нову флешку на 2 GB, і він скидає туди все зі старої.

 

 

 

Тепер із чотирьох запропонованих діаграм учням потрібно вибрати ту, яка точно показує стан пам’яті нової флешки.

 

 

У чому суть?

 

 

Учні отримують фото приватного будинку, дах якого має форму піраміди. Нижче наведено малюнок побудованої учнями математичної моделі даху цього будинку із зазначенням довжини окремих відрізків.

 

 

Які завдання?

 

 

Потрібно розрахувати площу підлоги горища і знайти довжину зазначеного відрізка — одного з ребер бетонного блока.

 

 

Природничі дисципліни

 

 

У чому суть?

 

 

Учні отримують короткий інформаційний текст (500 знаків) з даними про шкоду куріння: скільки людей помирають від куріння щороку і який рівень смертності від захворювань, спричинених курінням, буде до 2020 року. Також вказано найшкідливіші речовини, які містяться в тютюновому димі.

 

 

Які завдання?

 

 

До тексту пропонують чотири завдання. Усі вони — тестові. Наприклад, потрібно вибрати із запропонованих варіантів відповіді той, який відповідає на запитання: «Що є функцією легенів?»

 

 

Або необхідно вибрати, ризик отримати яку хворобу збільшується в разі куріння: бронхіт, ВІЛ чи вітряну віспу?

 

 

В іншому завданні учням розповідають про експеримент з пластиром проти куріння. Школярам потрібно вибрати один з варіантів, як краще провести цей експеримент, у якому беруть участь 100 людей, щоб він був найбільш ефективним.

 

 

 

Також учням потрібно вибрати, який з методів впливу на курців має найбільше шансів допомогти: збільшення вартості цигарок, виготовлення нікотинових пластирів, заборона курити в громадських місцях.

 

У чому суть?

 

 

Учні отримують два невеликі тексти, в яких розповідається про водія автобуса Рея і ситуації, в яких він опиняється.

 

 

Які завдання?

 

 

До кожного тексту — одне завдання. Наприклад, Рей поставив склянку з напоєм на панель приладів (є схема з напрямком руху). Рей різко натискає на гальма. Потрібно вибрати серед варіантів відповіді: що трапиться з водою у склянці.

 

 

В іншій ситуації йдеться про те, що двигун автобуса Рея, як і інших автобусів, забруднює навколишнє середовище. Наведено аргументи прихильників іншого міського транспорту — тролейбусів, які кажуть, що цей транспорт — екологічніший. Потрібно написати, чи мають рацію прихильники використання тролейбусів і чому.

УЦОЯО презентував посібник «PISA: читацька грамотність»

Фахівцями Українського центру оцінювання якості освіти підготовлено посібник «PISA: читацька грамотність», який містить резюме найважливіших положень рамкового документа міжнародного порівняльного дослідження PISA щодо читацької грамотності 15-річних підлітків.

Безкоштовне видання адресоване широкому колу освітян – учителям, ученим-педагогам, методистам, авторам підручників і навчальних посібників із читання, мови й літератури, фахівцям у галузі освітніх вимірювань, а також учням та студентам закладів середньої загальної освіти.

Як відомо, Україна долучилась до міжнародного порівняльного дослідження якості освіти PISA (Programme for International Student Assessment), запровадженого й підтримуваного Організацією економічного співробітництва та розвитку.

Це дослідження зосереджене на найважливіших напрямах навчання, а саме: читацька грамотність, математична грамотність та природничо-наукова грамотність. Результати дослідження використовують для прийняття обґрунтованих політичних рішень у галузі національної освіти.

Зокрема, дослідження PISA вивчають те, наскільки 15-річні підлітки здатні використовувати навчальні здобутки в різноманітних життєвих ситуаціях для розв’язування особистісно й суспільно значущих проблем.

У 2018 році особливу увагу в дослідженні PISA буде приділено читацькій грамотності як провідній галузі оцінювання чергового трирічного циклу.

Посібник містить окремий розділ із завданнями й характеристиками стосовної їх оцінювання, а також розділ із завданнями, що можуть бути використані вчителями в шкільній практиці.

ПОСІБНИК «PISA: ЧИТАЦЬКА ГРАМОТНІСТЬ»

 

PISA 2018 – Україна

 

 

 

У 2018 році Україна вперше візьме участь у Програмі міжнародного оцінювання учнів – PISA, що проводиться під егідою Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР). Дослідження проходить раз на три роки й спрямоване на оцінювання систем освіти в різних країнах світу на підставі тестування 15-річних учнів. Україна долучається до більш ніж 80-ти країн, що беруть участь у PISA – 2018. Уряд доручив Міністерству освіти і науки України забезпечити участь України у міжнародному дослідженні якості освіти PISA-2018 та визначив відповідальним за його проведення Український центр оцінювання якості освіти. (Розпорядження Кабінету Міністрів України від 4 лютого 2016 р. № 72-р«Деякі питання участі України у міжнародному дослідженні якості освіти PISA-2018»).

 

 

PISA БУКЛЕТ

PISA 2018 АНАЛІЗ ПОТРЕБ ДЛЯ ПОСИЛЕННЯ СПРОМОЖНОСТІ: УКРАЇНА

наказ  Управління освіти Департаменту гуманітарної політики Дніпровської міської ради